Październik 2019
P W Ś C P S N
« Kwi    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiwum

ŚWIĘTO 18 PUŁKU UŁANÓW POMORSKICH

W Mirowie Dużym 27 maja odbyło się Święto 18.Pułku Ułanów Pomorskich połączone z 15-leciem powstania Stowarzyszenia Klub Kawaleryjski 18. Pułku Ułanów Pomorskich, prawnego spadkobiercy tradycji 18. Pułku Ułanów Pomorskich. Kompanią honorową dowodził ppor. Adam Wątka. Mszę św. celebrował ks. kapelan ppor. Jarosław Król.

Goście
Na święto przybyli: ppłk Paweł Górski (Wojewódzki Sztab Wojskowy w Gdańsku), ppłk Zbigniew Nowak (były dow. 8. Batalionu Walki Radioelektronicznej z Grudziądza), Kazimiera Szark(opiekun Izby Pamięci 18.PUP w Nowej Cerkwi), Karola Skowrońska (przew. Fundacji na rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu),poczty sztandarowe ZSPim. 18.PUP z Nowej Cerkwi i ZSO im. 18. PUP z Grudziądza z dyr. Marią Koczorowską, delegacje Związku Piłsudczyków(płk. Julian Michaś), Konwentu Polonia (Tomasz Kucharski) oraz rodziny kawalerzystów 18. PUP: płk. Kazimierza Kosiarskiego (dow. w latach 1932-1938), płk. Bronisława Klickiego, kpt. Wacława Werenczuka, por. Wacława Galasa, kpr. Antoniego Kłosa i kpr. Jana Ulatowskiego.

Nominacje
Na wyższe stopnie Kawalerii Ochotniczej:
ppor.-Tadeusz Głuszek, wachmistrz-Jerzy Bertrandt, Rafał Chylewski,plutonowy-
Maciej Janiak,kapral -PiotrKun, st.ułan -Wojciech Tomaszewski.

rtm. S. Ziętarski wręczył pięć honorowych odznak 18.Pułku Ułanów Pomorskich
oraz legitymacje trzem nowym członkom klubu.

Za kultywowanie wartości patriotycznych i chrześcijańskich Klub został odznaczony Medalem 250-lecia Orderu Świętego Stanisława. Na siedzibie Klubu odsłonięto kopię tablicy nagłówkowej z Koszar 18. PUP (pułk w latach międzywojennych stacjonował w Cytadeli w Grudziądzu). Tablicę przekazała Klubowi pani Karola Skowrońska.Na zakończenie wystąpiła młodzież Zespołu Szkół im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich.

Podsumowanie
Widowiskowym punktem obchodów był pokaz dżigitówki w wykonaniu ułana Dariusza Wojtalika. Na 15-leciu klubu pogoda i goście (120 osób) dopisali – ocenia rtm. Sławomir Ziętarski. – To było udane święto nas, ułanów, i naszych przyjaciół.
Cały rok pracujemy dla wielu lokalnych społeczności, ale ten festyn jest dla nas, bez zadęcia i sztuczności. I tak było. Po poczęstunku odbył się otwarty konkurs strzelecki o memoriał kpt. Wacława Werenczuka, w którym zwyciężył st. ułan Wojciech Tomaszewski.
Szkoda, że Stowarzyszenie nie jest doceniane przez skarszewski samorząd.

Comments are closed.