Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
« Mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiwum

Archive for Kwiecień 2019

Marsz Katyński Wolsztyn 2019

Marsz Katyński przeszedł w sobotę – 6 kwietnia 2019 r.  ulicami Wolsztyna. Celem Marszu było  uczczenie pamięci pomordowanych 22 tysięcy Polaków w tym  ponad 15 tysięcy jeńców wojennych, wśród których byli oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, oraz funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Wśród pomordowanych było blisko 1.600  Wielkopolan w tym około 400 Powstańców Wielkopolskich, 668 kolejarzy i 724 leśników.
Wśród pomordowanych byli także oficerowie  18 Pułku Ułanów Pomorskich, który początek swojego istnienia w 1919 r. wiąże z Wielkopolską stąd też nasz udział w tym wydarzeniu jak i wydarzenia związanych z 100 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 .
Organizatorem Marszu było Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu przy współudziale Burmistrza Wolsztyna.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym. Zakończenie marszu miało miejsce w miejscu pamięci na Bielniku koło Wolsztyna
Uczestnicy Marszu Katyńskiego przeszli w milczeniu ulicami miasta
W miejscach pamięci składane były kwiaty. oraz celebrowana była msza św..
Elementem rekonstrukcji był  także przejazd rekonstruktorów wagonami kolejowymi na miejsce kaźni, gdzie inscenizowany był  rozładunek jeńców i egzekucje.

18 nad grobem ppłk. Jana Ładosia

Można odejść na zawsze, by stale być blisko.

ks. Jan Twardowski

W dniach 10 – 11.03.2019 r. członkowie Zarządu i Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej oraz Szwadronu Reprezentacyjnego 18. Pułku Ułanów Pomorskich wyruszyli, wzorem lat ubiegłych, do Szczawnicy na grób Honorowego Obywatela Grudziądza ppłk. Jana Ładosia, oficera 18. Pułku Ułanów Pomorskich, bohatera szarży pod Krojantami. Szlak Pamięci w tym roku został rozszerzony o jeszcze dwa cmentarze, na których spoczywają ważne osoby dla historii Polski i Grudziądza. W Nowym Targu pochowany jest generał 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari Kazimierz Ładoś – ojciec Honorowego Obywatela naszego miasta Jana Ładosia. W Krakowiena Cmentarzu Rakowickim spoczywa płk Roman Marceli Bąk – Bąkowski, oficer 18.Pułku Ułanów Pomorskich i 8. Pułku Strzelców Konnych,  długoletni przyjaciel grudziądzan i Fundacji, w przeszłości podkomendny ppłk. Jana Ładosia.

Wyjazd był możliwy dzięki uprzejmości Prezydenta Grudziądza Pana Macieja Glamowskiego, którego reprezentowali członkowie Zarządu, Rady oraz przedstawiciele szwadronu w barwach 18. Pułku Ułanów Pomorskich.

Do Szczawnicy z Jeleniej Góry dojechał także syna Jana Ładosia – Janusz. Po uroczystościach przy grobie w Szczawnicy z ceremoniałem przedwojennej kawalerii delegacja Pana Prezydenta Grudziądza udała się wraz z obecną na cmentarzu młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza do tej gościnnej placówki edukacyjnej. Obecny był także dyrektor szkoły Pan Paweł Sypek. Po krótkim spotkaniu samochód z MORIW-u, za który serdecznie dziękujemy, przywiózł bezpiecznie w późnych godzinach wieczornych delegację do Grudziądza.

 

 

Bal 18 Pułku Ułanów Pomorskich

W dniu 2 marca 2019 roku odbył się Bal Klubu Kawaleryjskiego.

 

 

 

Obchody Powstania Wielkoposkiego w Warszawie

W dniu 28.12.2018r. w Warszawie miały miejsce uroczystości związane z 100 rocznicą Powstania Wielkopolskiego.

Warszawa, 28.12.2018. Prezentacja portalu o Powstaniu Wielkopolskim.Fot. Igor Smirnow / KPRP
Uwaga!!! Zdjecia pochodzace z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP moga byc wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materialow, dotyczacych dzialan Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralnosc zdjecia – w tym kadrowanie czy obrobka graficzna – jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjec pochodzacych z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materialach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjecia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta. Publikujacy zdjecia zobowiazuje sie do podpisania ich autora oraz zrodla ich pochodzenia.

 

 

 

 

Obchody Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

W dniu 27.12.2018r. w Poznaniu miały miejsce uroczystości związane z 100 rocznicą Powstania Wielkopolskiego.